Rozliczenie PIT – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Rozliczenie roczne PIT jest obowiązkiem każdego podatnika. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat. Sprawdź, co warto wiedzieć o deklaracjach PIT!

Każdy podatnik jest zobowiązany do regularnego rozliczania się z fiskusem za pomocą odpowiedniego formularza PIT. Najbardziej popularne deklaracje to PIT-36 oraz PIT-37. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na ich temat, przeczytaj nasz artykuł.

Deklaracje PIT – rodzaje

Raz w roku każdy podatnik musi złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację podatkową, mającą na celu wykazanie dochodu, który został osiągnięty w roku poprzednim. Wypełnioną deklarację trzeba złożyć do właściwego urzędu skarbowego dla miejsca zamieszkania płatnika. Rozliczenia należy dokonać przy pomocy odpowiedniej deklaracji PIT, którą trzeba wybrać w zależności od źródła zarobków. Najprostszym sposobem rozliczenia jest e pit. Masz do wyboru m.in. takie formularze jak PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Najbardziej popularne deklaracje to PIT-37 oraz PIT-36.

Deklaracja PIT-37 – dla kogo jest przeznaczona?

Deklaracja PIT-37 jest przeznaczona dla osób, których wynagrodzenie jest rozliczane za pośrednictwem płatnika. Dotyczy to osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. PIT-37 musi również wypełnić każda osoba, która otrzymuje rentę lub emeryturę. Deklaracja PIT-37 powinna zostać wypełniona na podstawie druku PIT-11, otrzymanego od pracodawcy. Warto pamiętać, że PIT-37 umożliwia rozliczenie się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, które wychowujesz samotnie.

Jakie ulgi możesz uwzględnić w deklaracji PIT-37?

W rozliczeniu PIT-37 możesz uwzględnić różne ulgi podatkowe. Jedną z najbardziej popularnych ulg odliczanych od podatku jest ulga prorodzinna. Przysługuje ona rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka. Innym rodzajem ulgi jest ulga na internet, przysługująca każdemu podatnikowi, który korzysta z internetu. Warto również wspomnieć o uldze termomodernizacyjnej. Może z niej skorzystać każdy, kto poniósł koszty w związku z ociepleniem domu. Należy także pamiętać, że osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom przysługuje ulga na leki. Dla osób niepełnosprawnych została też przewidziana ulga na samochód, a dla uczęszczających na rehabilitację – ulga rehabilitacyjna. Ze specjalnej ulgi mogą również skorzystać krwiodawcy.

Rozliczenie PIT-36 – kto musi wypełnić?

Rozliczenie PIT-36 jest rodzajem deklaracji podatkowej, za pomocą której powinni się rozliczać przedsiębiorcy. Formularz jest przeznaczony dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych. Deklarację PIT-36 mają również obowiązek wypełnić osoby prowadzące działalność związaną ze specjalnymi działami produkcji rolnej, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Formularz PIT-36 dotyczy także osób uzyskujących dochód z dzierżawy lub najmu. Za pomocą deklaracji PIT-36, podobnie jak w przypadku PIT-37, można rozliczyć się ze współmałżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

Jak rozliczyć PIT?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak rozliczyć deklarację PIT, możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wizyta w Urzędzie Skarbowym, do którego należy dostarczyć wypełniony formularz. Drugą możliwością jest wysłanie deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego listem poleconym. Jednak najprostszym, a zarazem najszybszym sposobem, jest wypełnienie deklaracji e PIT online za pośrednictwem serwisu e PIT, udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki możliwości wypełnienia e pit możesz bezproblemowo rozliczyć podatek dochodowy.

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym to obowiązek każdego podatnika. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat deklaracji PIT. Powyższe wskazówki z pewnością ułatwią Ci szybkie i bezproblemowe rozliczenie z fiskusem.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.