Rozwód z pomocą prawnika
Rozwód to bardzo trudna sytuacja w życiu każdego człowieka. Rozpad małżeństwa i cała sprawa w sądzie mogą być niezwykle stresujące. W takich sytuacjach przydaje się pomoc prawnika, zwłaszcza gdy w grę wchodzi opieka nad dziećmi lub podział majątku.
- Pomoc prawnika przy rozwodzie – zakres
- Czym różni się rozwód bez orzekania o winie od rozwodu z orzekaniem o winie?
- Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?
Pomoc prawnika przy rozwodzie – zakres
Niestety statystyki pokazują, że liczba rozwodów w Polsce drastycznie rośnie. Liczby pokazują także, że w wielu przypadkach pomoc prawnika przy rozwodzie jest wręcz nieodzowna. Zgodnie z obowiązującym prawem rozwód to rozwiązanie trwającego związku małżeńskiego. Aby małżeństwo straciło moc prawną, wymagane jest orzeczenie sądu. Wszystkie zapisy związane z kwestiami rozwodowymi zawarte są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Oczywiście kluczową kwestią jest podanie powodu rozpadu małżeństwa. Mogą to być: stosowanie przemocy przez jednego ze współmałżonka, trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego, zdrada czy uzależnienia. W każdej z tych sytuacji pomaga prawnik. To właśnie po jego stronie leży przygotowanie pozwu rozwodowego. Jeśli małżonkowie rozstają się w zgodzie, to sprawa może trwać krótko. Niestety często dochodzi do tego batalia o opiekę nad dziećmi bądź o podział majątku. W takiej sytuacji prawnik ma za zadanie doprowadzić do realizacji roszczeń swojego klienta. Rozwód to bardzo przykre doświadczenie wiążące się z wieloma formalnościami. O ile zawarcie związku małżeńskiego z punktu widzenia prawnego jest stosunkowo proste, to rozwód wymaga sporych nakładów wiedzy prawniczej. W związku z tym, że przesłanki wpływające na decyzję o rozwodzie są bardzo różne, każda sprawa rozpatrywana jest przez sąd indywidualnie. Dlatego warto skorzystać z usług kancelarii z doświadczeniem, która pomogła już wielu ludziom.
Czym różni się rozwód bez orzekania o winie od rozwodu z orzekaniem o winie?
W polskim prawie obowiązują da podstawowe pojęcia: rozwód z orzekaniem o winie oraz rozwód bez orzekania o winie. Oprócz tego rozwód może być konsekwencją działań obu małżonków. Te wszystkie zasady sprawiają, że trochę inaczej przebiegają sprawy rozwodowe. Jeśli małżonkowie zdecydowali się na rozwód bez orzekania o winie, to sąd w trakcie procesu nie wskazuje winnej osoby. Warto jednak pamiętać, że na taki proces muszą się zgodzić każdy ze współmałżonków. Takie rozwiązanie jest najszybsze. Z reguły decyzje o unieważnieniu małżeństwa sąd podejmuje w trakcie jednej rozprawy. Oczywiście sprawy komplikują się, jeśli w grę wchodzi ustalenie opieki nad dziećmi lub podział majątku. Wszystko zatem zależy od konkretnej sytuacji.
Trochę inaczej jest w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. W tym wypadku jedna z osób dopuściła się czynu (bądź czynów), które doprowadziły do rozpadu małżeństwa. W tym wypadku kluczowe jest zebranie dowodów (np. dowodów zdrady), które mają potwierdzić wersję osoby ubiegającej się o rozwód. Tego typu sprawy zajmują więcej czasu i mogą być bardzo bolesne. W takiej sytuacji brak pomocy prawników jest praktycznie niemożliwy.
Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?
Pomoc prawników przydaje się w każdej sytuacji. Szczególnie wtedy, gdy w trakcie rozwodu ma dojść do ustalenie opieki nad dziećmi. Warto w tym wypadku pamiętać, że dobro nieletnich powinno być sprawą nadrzędną. Pomoc prawników potrzebna jest także przy podziale majątku. W takich sytuacjach znajomość przepisów jest wręcz wymagana. Dlatego warto znaleźć kancelarię godną zaufania.
W Polsce kobiecie jest bardzo łatwo o rozwód, mężczyzna zazwyczaj jest na gorszej pozycji