Nowy ład a podatki. Co powinieneś wiedzieć na ich temat?

Nowy Ład jest hasłem odmienianym ostatnio przez wszystkie przypadki. Zastanawiasz się, co się zmieni w 2022 roku w dziedzinie podatków? Sprawdź informacje dotyczące podatku dochodowego i nie tylko.

Co to jest Nowy Ład?

Pełna nazwa programu brzmi: Nowy Polski Ład. Jest to reforma, która obejmuje wiele dziedzin życia i gospodarki. Skupia się na takich dziedzinach, jak dofinansowanie służby zdrowia, wzrost emerytur oraz inwestycje w infrastrukturę. W samym programie znajdziesz 5 filarów, które mają być objęte tą reformą. Do nich należą: podatki, emerytury, mieszkania, inwestycje oraz służba zdrowia. Według niezależnych ekspertów Nowy Ład najmniej pomoże właścicielom prywatnych firm. Autorzy programu oraz minister finansów zapewniają ochoczo, że zyskają wszyscy. Eksperci z umiarkowanym optymizmem zwracają uwagę na fakt, iż zyskają tylko najmniej zarabiający oraz emeryci z niskim uposażeniem do 2500 złotych.

Ministerstwo Finansów o Nowym Ładzie

Coraz więcej wiadomo o Nowym Ładzie w dziedzinie podatków. Przede wszystkim zmieni się kwota wolna od podatku oraz wysokość kwoty zmniejszającej podatek. Jeszcze w 2021 roku było to 8 tysięcy złotych. W 2022 roku kwota ta wzrośnie do… 30 tysięcy złotych. Jednak im więcej zarabiasz, tym kwota maleje. Osoby, które zarabiają bardzo dużo w ogóle nie skorzystają z tej części reformy zwanej Nowym Ładem.

Najbardziej kontrowersyjny jest przepis dotyczący tematu ubezpieczenie zdrowotne. Do tej pory składka wynosi 9 procent dochodu, jednak 7,75-proc. mogłeś odliczyć od podatku. Od 2022 roku w ramach Nowego Ładu dokonuje się likwidacji możliwości odliczenia składki. Jeśli jesteś przedsiębiorcą z firmą opodatkowanej podatkiem liniowym, zostaniesz obciążony nową składką zdrowotną, której podstawę będziesz musiał ustalić w oparciu o osiągany dochód. W ramach polskiego ładu obowiązywał będzie także nowy termin opłacania składki zdrowotnej.

Dla firm rozliczających się na zasadach ogólnych (czyli skali podatkowej) przyszykowano także takie zmiany, jak:

– zmiana kwoty wolnej od podatku (daje to zmianę kwoty zmniejszającej podatek);

– ulga na prototypy;

– zmiany podatkowe 2. progu podatkowego.

Dla emerytów przygotowano szereg zmian, które mają zachęcić do dalszej pracy – nawet na emeryturze. W polskim ładzie pracujący emeryt będzie korzystał z zerowego pit-u oraz podwyżki świadczenia o ponad 10 procent rocznie.

Nowy Ład a kredyty hipoteczne

Pomysłem, który ma zastąpić program „Mieszkanie dla młodych” jest „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Program polega na tym, że państwo jest gwarantem wkładu własnego wynoszącego 100 tysięcy złotych. To zabezpieczenie iluzoryczne. Działać ma w wypadku, gdy kredytobiorca nie będzie spłacał należności. Wtedy to państwo ma pokryć koszty zaciągniętego przez niego kredytu. Dopłata do kredytu hipotecznego to rozwiązanie przeznaczone dla rodzin wielodzietnych, którego kwota będzie uzależniona od liczby dzieci.

Zmiany w skali podatkowej od 2022 roku

Pakiet zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych wpływa bezpośrednio na prawidłowość stosowania ulg podatkowych oraz na stawkę i wysokość podatku do zapłaty.

Zmieni się skala podatkowa 2022 roku. Jeśli zarabiasz powyżej 120 tysięcy złotych podlegasz pod wyższy – 32 procentowy podatek. Do tej pory obejmował on osoby o dochodach 85 tysięcy złotych. Jako podatnik możesz stosować kwotę wolną po 425 złotych miesięcznie. Rocznie daje to 5100 złotych kwoty wolnej od podatku. Jest to wartość stała – do historii odchodzą różne kwoty będące podstawą odliczeń.

Kolejnym ułatwieniem Nowego Ładu jest wprowadzenie ulgi dla klasy średniej. To ulga dla osób, którzy mają roczne przychody od 68 412 złotych do 133 692 złotych. Pomysł ten ma na celu złagodzenie zakazu odliczania składki zdrowotnej.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej na 2022 rok uzyskasz prawo odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych przez osoby niepełnosprawne lub osoby mające niepełnosprawnych na utrzymaniu na pieluchy, pieluchomajtki czy podkłady.

Nowy Ład ma służyć także podniesieniu przeciętnego wynagrodzenia. Czy tak będzie? Okaże się już za 2 miesiące.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.