Czy testament trzeba sporządzić u notariusza?

Nikt nie lubi myśleć o tym, aby sporządzić ostatnią wolę. Tym bardziej że słowo testament najczęściej kojarzy się ze śmiercią. No ale czasem trzeba jednak na tym skupić swoją uwagę. W szczególności, jeżeli ktoś dysponuje sporej ilości majątkiem. Czy testament trzeba sporządzić u notariusza? Oto pytanie, które warto wyjaśnić. Aby każda osoba wiedziała, z czym tak naprawdę musi się liczyć.

Testament notarialny

W dziedzinie prawa można spotkać się z taką definicją, jak testament notarialny. Mówiąc w skrócie – jest to ostatnia wola, jaka została sporządzona przy pomocy notariusza, przy obecności wyznaczonych świadków. Co więcej – jest to akt prawny, który nie będzie tak łatwy do podważenia. Art. 950 KC odnosi się do tego, jak należy dokładnie rozumieć testament notarialny. Dzięki temu można dowiedzieć się, że jeżeli dojdzie nawet do sporu sądowego, to testament notarialny będzie stawiany wyżej nad inne dowody. To dokument urzędowy. Dlatego, jeżeli ktoś nie chce, aby jego prawowici spadkobiercy mieli w przyszłości problemy, powinien udać się do notariusza. On to pomoże w odpowiedni sposób tak pokierować sprawą, aby spadkodawca mógł mieć spokojne sumienie – nawet, jeżeli będzie on żył jeszcze przez długi, długi czas.

Zalety pomocy notariusza

Tak, jak łatwo się domyślić, współpraca z notariuszem ciągnie za sobą dodatkowe koszta. Dlatego nadal znaczna część osób decyduje się na sporządzenie testamentu własnoręcznego. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że zyskuje się coś za coś. W szczególności, jeżeli chodzi o duży majątek. Dokument, który sporządza się u notariusza, nie jest praktycznie do podważenia. Zawsze ma się tam do czynienia z jasnymi zapisami, jakie regulują kwestie otrzymania spadku. Aby tak było, pilnuje wszystkiego notariusz, który dokładnie wie jakich sformułowań należy używać. W przypadku takich dokumentów jest to bardzo ważna kwestia. Warto również nadmienić, że notariusz ma prawo do tego, aby ingerować w decyzję podjęte przez daną osobę – jeżeli uzna, iż decyzje jakie zostaną przez niego podjęte, nie wynikają z własnej woli, ale są np. zawierane pod wpływem innych osób. Osoba, która rozporządza swoim majątkiem, musi być w pełni świadoma tego, co się dzieje.

Nieważność testamentu notarialnego

W zdecydowanej większości przypadków jest to dokument nie do podważenia. Aczkolwiek, występują takie przypadki, kiedy dokument może zostać uznany za nieważny. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 1992 roku „za nieważny należy uznać testament w sytuacji, gdy testator nie złożył ustnie przed notariuszem oświadczenia woli, a jedynie przyniósł je w formie pisemnej i notariusz pismo spadkodawcy przepisał w akcie notarialnym, akt zaś został odczytany i podpisany”. Warto więc dopilnować tej kwestii. Wszystko powinno zostać na bieżąco sporządzane w obecności notariusza. Na szczęście, nie ma problemu z takimi sytuacjami. Dzięki temu rzadko kiedy w sądzie można spotkać się z tym, że uznaje on nieważność testamentu notarialnego. Warto więc poprosić notariusza o wsparcie w tym temacie.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.