Jak sprawdzić samochód przed zakupem auta używanego?
Poszukując samochodu na aukcjach internetowych i chcąc kupić auto używane musimy się liczyć z tym, że nie są to pojazdy z salonu i możemy napotkać szereg niespodzianek. Sam zakup samochodu używanego wiąże się więc z jakimś tam bliżej nieokreślonym ryzykiem i nigdy nie możemy być pewni co do tego, co możemy kupić. Wiadomo, że przeglądając ogłoszenia dotyczące kupna-sprzedaży wszystkie te auta wyglądają całkiem nieźle, ale czy wiesz, na co tak naprawdę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy kupie auta używanego?
O czym pamiętać przy kupnie samochodu używanego?
1. Na początku już w ogłoszeniu, które przeglądasz możesz sprawdzić historię samochodu poprzez numer VIN. W ten sposób możesz sprawdzić czy samochód nie jest kradziony i czy stan licznika nie jest cofnięty.
2. Stan techniczny, który możesz sprawdzić przy umówionej wizycie czyli przed samym zakupem samochodu. Pierwsza opcja, która możesz sprawdzić stan techniczny pojazdu, możesz samochód sprawdzić na stacji diagnostycznej, gdzie pracownicy powiedzą ci w jakim stanie samochód jest. Koszt takiej wizyty to około 50-100 złotych.
3. Gdy planujesz zakup samochodu, warto wybrać się na oględziny samochodu z mechanikiem samochodowym, który pomoże dokonać ci wyboru. Znalezienie takiej osoby nie będzie problemem, ponieważ nawet w takiej miejscowości jak Łańcut są warsztaty samochodowe – sprawdź gdzie szukać mechanika w Łańcucie na www.infolancut.pl.
Jak powinna wyglądać samodzielna kontrola samochodu przed zakupem?
- stan ogumienia, wysokość bieżnika i jego zużycie,
- kontrola ewentualnej korozji,
- kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych,
- sprawdzenie karoserii czyli od uszkodzeń lakieru do poważnych wgnieceń,
- kontrola szyb,
- sprawdzenie sprawności drzwi,
- stan tarczy hamulcowych,
- kontrola komory silnika,
- sprawdzenie pracy silnika poprzez jazdę próbną.
Jak sprawdzić samochód podczas jazdy próbnej?
Podczas testowania używanego auta przez kupnem sprawdź uwagę na takie aspekty jak:
- praca wspomagania kierownicy,
- stan układu hamulcowego,
- hałaśliwość pracy układu wydechowego,
- hałaśliwość pracy zawieszenia,
- obroty prędkości silnika,
- szarpanie w czasie jazdy,
- stan dwumasowego koła,
- stabilność pracy silnika,
- praca rozrusznika,
- kontrolki na desce rozdzielczej, kontrola kontrolek awaryjnych.
Pamiętajmy o swoich prawach, które zawsze są po stronie kupującego. Mowa tu o zatajeniu stanu faktycznego stanu technicznego pojazdu, czyli tak zwane wady ukryte. Również pamiętaj, ze zakup używanego samochodu nie jest prostą sprawą i jeśli nie czujesz tego, żeby właśnie sam podjąć się kupna samochodu, to zabierz ze sobą osobę, która pomoże ci w podjęciu decyzji co do zakupu samochodu.