Jak dbać o filtr powietrza?
Zadaniem filtra powietrza jest upewnianie się, że powietrze, które trafia do silnika, jest wolne od zanieczyszczeń. Drobinki kurzu, brudu, czy, co gorsza, opiłki metalu, które mogłyby trafić do silnika, wpłynęłyby negatywnie na jego pracą, a nawet mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia.
Zadaniem filtra powietrza jest też dostarczenie do silnika odpowiedniej ilości powietrza. Musi być on więc zbudowany z odpowiednio gęstego materiału, aby móc zatrzymywać zanieczyszczenia, a jednocześnie być w stanie przepuszczać wystarczająco dużo powietrza, aby silnik mógł odpowiednio działać. Dlatego warto pamiętać o tym często zapominanym elemencie samochodu i dbać o niego poprzez wymiany w odpowiednim czasie.
Kiedy wymienić filtr powietrza?
W ekstremalnych sytuacjach zużyty, czy zapchany filtr powietrza będzie dawał trudne do zignorowania objawy. Do silnika będzie wpadała mniejsza ilość powietrza, a co za tym idzie, silnik nie będzie w stanie utworzyć optymalnej mieszkanki paliwowo-powietrznej. Konsekwencją tego będzie podwyższone spalanie i mniejsza moc. Możesz odnieść wrażenie, że samochód się „dusi”.
Do tak ekstremalnych sytuacji nie należy jednak dopuszczać. Filtr powietrza warto systematycznie wymieniać i zawsze mieć pewność, że jest on sprawny. Jest to bowiem część eksploatacyjna, czyli taka, która ma się zużywać i ma być co jakiś czas wymieniana.
Jednak jak często filtr powietrza wymieniać? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Maksymalna liczba kilometrów, jaką można przejechać na jednym filtrze paliwa, jest podawana przez producenta w instrukcji obsługi. Wartość ta zależy jednak nie tylko od modelu samochodu i filtra, jaki został w nim zastosowany, ale też od specyfiki jazdy. Jeśli poruszasz się głównie po autostradach w czystych krajach, to po przejechaniu dystansu podanego przez producenta, filtr może być wciąż stosunkowo czysty. Jeśli jednak poruszasz się głównie po zanieczyszczonym mieście lub zdarza ci się jeździć po nieutwardzonych drogach, to może się okazać, że filtr warto wymienić wcześniej. Generalnie trzeba robić to nie rzadziej niż zaleca producent i nie rzadziej niż raz w roku.