Jak sobie radzić z komornikiem na koncie bankowym?

Egzekucja z rachunku bankowego to podstawowy sposób egzekucji który komornicy po prostu uwielbiają. Zwykle bowiem nie muszą się przy tym napracować. Dla dłużnika natomiast, w szczególności prowadzącego działalność gospodarczą, ten sposób egzekucji bywa bardzo uciążliwy. Niekiedy jednak można zminimalizować skutki takiego zajęcia.

Najgorzej mają przedsiębiorcy bowiem na rachunku firmowym nie przysługuje im ustawowa kwota wolna od zajęcia wynosząca 75% minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę. Zawsze to coś jednak jak wskazano wyżej, przedsiębiorcy są tej ochrony pozbawieni, zarówno spółki prawa handlowego jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Istnieje jednak sposób na legalne obejście tej ujmijmy wprost – niesprawiedliwości społecznej. Sposób polega na wykorzystywaniu w prowadzeniu firmy konta osobistego zamiast konta firmowego i w takim przypadku także przedsiębiorca może korzystać ze wspomnianej kwoty wolnej od zajęcia.

Jednak kwota wolna oczywiście mało kogo urządza i nie pozwala prowadzić działalności gospodarczej gdy płatności żywą gotówką nie wchodzą w grę. Dla licznych firm zajęcie rachunku bankowego paraliżuje prowadzenie firmy co często jest ze szkodą dla egzekucji i wierzyciela. Co z tego bowiem że komornik zabierze zastane na koncie środki w kwocie stanowiącej jedynie cząstkę należności skoro kolejnych wpływów na konto już nie będzie? Dłużnik może spróbować uświadomić to wierzycielowi egzekwującemu aby ten złożył u komornika wniosek o uchylenie zajęcia rachunku bankowego w zamian za jakieś umówione cykliczne dobrowolne spłaty. Uwaga: w omawianej kwestii należy dogadywać się z wierzycielem a nie z komornikiem gdyż ten drugi nie ma prawa zwolnić rachunku bankowego bez stosownego wniosku od wierzyciela egzekwującego.

Jeżeli wierzyciel nie da się przekonać do zwolnienia konta bankowego, dłużnikowi nie pozostaje nic innego jak założenie nowego konta a po jakimś czasie kolejnego… Aby dowiedzieć się o nowym koncie bankowym dłużnika, komornik musi wystosować zapytania do banków w systemie OGNIVO. Z praktyki wynika, że ponowne zapytania o konto dłużnika komornicy kierują rzadko: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-czesto-komornik-sprawdza-konta-bankowe-w-ognivo/ Radzi się też, aby po założeniu kolejnego konta nie likwidować tego już zajętego aby nie dać komornikowi do myślenia…

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.