Prawo do kontroli pracownika w sieci internetowej

Pracownik jest też człowiekiem. Dlatego dla szefa firmy ważna jest kontrola jego zachowania się w sieci internetowej podczas pracy. Istnieje rozwiązanie, które zapewnia podgląd poczynań każdego pracownika pod względem wykonywania obowiązków w pracy oraz marnowania czasu na czynności nie związane z zawodem.

Kodeks cywilny zawiera szereg praw jakie pracownik może egzekwować w miejscu pracy. Dlatego kontrola działań pracowników jest tematem spornym. Jednak z uwagi na to, że korzysta on z pomieszczenia i sprzętu należącego do firmy, pracodawca ma prawo na dokonanie takiej kontroli. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że płaci pracownikowi za czas wykonywania pracy.

Kontrola taka nie może odbywać się w sposób niejawny. Pracownik musi zostać poinformowany o kontroli tuż przed jej podjęciem. Pracodawca powinien również przygotować stosowną umowę do spisania z pracownikiem na temat jego monitorowania w trakcie pracy. Przede wszystkim należy poinformować o kontrolowaniu stron internetowych odwiedzanych przez pracownika w trakcie pracy. Pracodawca ma również prawo do sprawdzania poczty służbowej oraz zapisu kontaktów przy pomocy komunikatorów internetowych. Trzeba pamiętać, że nie dotyczy to skrzynki email, która byłaby prywatną pocztą internetową pracownika.

Monitorowanie czasu pracy pracownika jest zgodne z prawem. Pracodawca musi wiedzieć jedynie o tym aby pracownika poinformować i spisać z nim umowę dotyczącą kontroli. Ważne też aby kontrola dotyczyła służbowych aplikacji, prywatne wiadomości nie powinny być obejmowane kontrolą. Jednakże pracodawca może zwrócić uwagę aby pracownik nie korzystał z nich podczas czasu pracy, za który pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Firma może się rozwijać w przyjaznej atmosferze, pomimo monitorowania pracowników.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.