Co warto zabrać ze sobą na wizytę w kancelarii prawnej?
Po poradę do prawnika udaje się zazwyczaj w momencie, gdy otrzymujemy wezwanie, pismo czy inny dokument, który budzi nasze wątpliwości. Czasami odwiedzamy kancelarię także w przypadku, gdy mamy innego rodzaju problem natury prawnej. Najczęściej pojawia się wtedy pytanie, co zabrać ze sobą na wizytę? Jakie dokumenty będą nam potrzebne?
Dokumentacja niezbędna prawnikowi
Radca prawny Gdańsk pracuje na dokumentach, które dostarczy mu klient. Dlatego też, udając się po poradę prawną, należy zabrać ze sobą pełną dokumentację, dotyczącą sprawy. Jeśli wątpliwości budzi otrzymane pismo, powinniśmy je wziąć ze sobą, tak aby radca prawny mógł się z nim zapoznać. W przypadku, gdy pismo dotyczy jakiejś innej dokumentacji, również zabierzmy ją na spotkanie. Kwestie, które mogą nam się wydawać nieistotne, w rzeczywistości mogą mieć bardzo duże znaczenie. W sytuacji, gdy udajemy się do prawnika, ponieważ chcemy uzyskać poradę dotyczącą jakiejś konkretnej sprawy – na przykład rozwodu, odszkodowania, podziału spadku, zabierzmy ze sobą całą dokumentację, która związana jest z daną kwestią. Może być to pozew rozwodowy otrzymany od małżonka czy pisemna odmowa wypłaty odszkodowania. Oczywiście, brakującą dokumentację można dostarczyć w późniejszym terminie, jednak wydłuża to czas, potrzebny na podjęcie właściwych kroków prawnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku spraw, w których obowiązują nas ustawowe terminy. Wbrew pozorom, dotyczy to nie tylko kwestii administracyjnych – również prawo karne Gdańsk, prawo rodzinne czy skarbowe bazuje na terminach ustawowych.
Dlaczego dokumenty są tak ważne w pracy prawnika?
Bez względu na to, czy ubiegamy się o odszkodowania Gdańsk, czy też przychodzimy do kancelarii z zupełnie inną sprawą, zawsze musimy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Dlaczego są one tak ważne? Ponieważ to właśnie dokumenty stanowią dowody w sprawach, na ich bazie można też formułować pisma czy wnioski. Wbrew pozorom nie zawsze klient jest w stanie przedstawić prawnikowi sprawę dokładnie tak, jak wynika to z dokumentacji. Ponadto, tworząc różnego typu pisma lub pozwy, prawnik może powołać się na konkretne zapisy dokumentacji, którą dostarczy mu klient. Bez wglądu w dokumenty jest to niemożliwe. Co istotne, dokumenty źródłowe pozostają własnością klienta – prawnik korzysta z nich, robi kopie lub skany, lecz nie może ich przejąć na stałe. Pamiętajmy, że ubiegając się o pomoc w konkretnej sprawie, musimy w stu procentach zaufać prawnikowi. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, zatem informacje udzielone adwokatowi czy radcy prawnemu nie mogą wpaść w niepowołane ręce.