Rejestracja firmy w Czechach – co musisz wiedzieć?

Rejestracja firmy w Czechach może być biznesowym strzałem w dziesiątkę. Niższe podatki, lepsza sytuacja gospodarcza – w porównaniu z Polską Republika Czeska wiele biznesowych walorów. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak powinna przebiegać taka rejestracja w przypadku działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Uwaga poświęcona zostanie także czeskiemu systemowi podatkowemu i ubezpieczeniom społecznym.

Jakie są wymogi do rejestracji firm w Czechach?

Czeski prawodawca ma jasno sprecyzowane wymogi dla osób zainteresowanych otworzeniem firmy nad Wełtawą. Przede wszystkim wymagane jest zaświadczenie o niekaralności. Musi być ono wystawione przede wszystkim przez kraj ojczysty. Oprócz niego należy jednak dostarczyć analogiczny dokument z każdego państwa, w którym przebywało się dłużej, niż trzy miesiące w ciągu ostatnich lat.

Ponadto firma musi posiadać fizyczny adres w Czechach. Otwieranie działalności w Czechach zazwyczaj wiąże się z rynkową ekspansją firm, które mają swoje centrale w Polsce. Jednak niektórzy przedsiębiorcy mogą otwierać firmy wyłącznie w Czechach.

Rejestracja firmy w Czechach – jak złożony jest to proces?

Podobnie jak w Polsce, należy otworzyć rachunek firmowy w lokalnym banku. Co więcej, trzeba przeprowadzić liczne czynności u notariusza. Konieczne jest także rozliczanie się z czeskim fiskusem czy ubezpieczeniem społecznym. Należy wybrać też formę działalności. Niemniej czeskie prawo i praktyki odbiegają tu od polskich. Dlatego dobrą praktyką jest powierzenie prawnych aspektów rejestracji firmy w Czechach dobremu adwokatowi. Przykładową ofertę można znaleźć pod adresem https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/.

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby zarejestrować firmę?

Wielu Polaków decyduje się na działalność w Czechach w formie spółki z.o.o. Poza wspomnianym zaświadczeniem (albo zaświadczeniami) o niekaralności potrzebny będzie także ważny dowód osobisty i zaświadczenie o zameldowaniu. Wniosek rejestracyjny przeważnie składa się do CRM – Centralnego Punktu Rejestracji. W innym przypadku należy osobno zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym, Okręgowym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i ZUS. Na decyzję ws. wniosku należy czekać około 4 tygodnie.

Rejestracja firmy w Czechach – ile to kosztuje?

Założenie spółki w Czechach, podobnie jak w Polsce, wymaga wniesienia kapitału zakładowego. U naszych południowych sąsiadów wynosi on zaledwie jedną koronę czeską od wspólnika. Jest to suma odpowiadająca mniej więcej polskim dwudziestu groszom. Dla porównania – nad Wisłą wspólnicy musieliby wnieść kapitał w kwocie co najmniej 5 000 złotych. Różnica jest tu widoczna gołym okiem.

Czeskie podatki

Rejestracja firmy w Czechach wiąże się z odprowadzaniem tamtejszych podatków, jednak wyłącznie za środki uzyskane na terenie Republiki Czeskiej. Dla osób prawnych podatek dochodowy (CIT) wynosi 19%, jednak wypłata dywidendy oznacza wyłącznie podatek w wysokości 14%. Osoby fizyczne płacą 15% różnicy między przychodami a wydatkami.

W przypadku VAT obowiązuje zwolnienie podatkowe, jeśli roczny obrót spółki nie przekroczył jednego miliona koron (około 187 500 złotych). Jego podstawowa stawka wynosi 21%. Podlega ona obniżeniu do 15% za żywność, transport, prasę, etc. Z kolei 10% zapłaci się od książek i medykamentów.

Daniny ponosi się także na rzecz ubezpieczeń społecznych. W Polsce udziałowiec obowiązkowo ubezpiecza się w ZUS-ie. W Czechach członek jednoosobowego zarządu może dokonać tego dobrowolnie, może też zrezygnować z takiej możliwości.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.